Upit o radu i načinu rada ovlaštenog inženjera geodezije

U ovom dijelu foruma je omogućeno svim registriranim korisnicima Foruma samostalno otvaranje tema, a omogućeno je i dodavanje privitaka u .zip formatu ili kao fotografije. Koristite ovaj dio HKOIG Foruma za međusobnu komunikaciju, neka nam ovo posluži kao platforma na kojoj ćemo si međusobno pomagati u radu. Ovdje ste potpuno slobodni prijaviti problem koji imate u svom radu i moliti za pomoć druge kolege. Dozvoljene su sve teme koje se tiču geodetske struke, geodetskog poslovanja, organizacije druženja i slično. Nisu dozvoljene samo teme koje nemaju nikakvu poveznicu sa geodezijom.
Odgovorite
hrvojelink
Postovi: 21
Pridružen/a: 01 kol 2019, 15:10
Lokacija: Vuka

Poštovani,

Ako netko zna odgovor na ovo pitanje, te čimeje propisano jer ja nisam uspio to pronaći. Osoba ovlašteni inženjer geodezije koji je upisan u Komoru i koja ima Ured ovlaštenog inženjera geodezije gdje nije zaposlen (tumači se kao obrt ako sam ja dobro shvatio). Da li postoji prepreka da takav inženjer se zaposli u tvrtki (d.o.o.) kao ovlašteni inženjer geodezije te takva tvrtka istodobno dobije ovlaštenje ili suglasnostza obavljanje geodetskih poslova?
Kao što je u nekim drugim tehničkim struka ama koje su nama srodne (građevina, arhitektura) jer osoba koja npr. radi u državnoj firmi ima mogućnost izrade projekata i biti glavni projektantu nekim privatnim firmama, kako je to moguće tamo a kod nas nije. Da li bi se moglo to urediti na nekakav način ako nije uređeno?

Hvala Vam svima na odgovorima.
Avatar
adam.agotic
Postovi: 163
Pridružen/a: 13 lip 2019, 12:54
Lokacija: Slavonski Brod

Kolega,
ne možete imati ovlaštenje u 2 tvrtke istovremeno, niti obavljati stručne geodetske poslove istovremeno u dvije tvrtke.
To što je u ostalim strukama dozvoljeno da jedan ovlaštenik radi u 5 firmi, od toga u 4 firme na 0.2 sata dnevno - znamo čemu to služi. Zar ne? Ako je smjer u kojem trebamo ići poboljšanje kvalitete geodetskih usluga i poboljšanje statusa ovlaštenog inženjera geodezije, onda omogućavanje da jedan OIG radi u više ureda nema smisla.
Smatrate li Vi stvarno drugačije?

Lijep pozdrav
Adam Agotić, dipl.ing.geod.
globalni moderator
hrvojelink
Postovi: 21
Pridružen/a: 01 kol 2019, 15:10
Lokacija: Vuka

Kolega Adame,
Stvarno se slažem sa smjerom poboljšanja kvalitete usluge i poboljšanja svega što se tiče geodetske struke. Ali rad ovlaštenog inženjera geodezije u smjeru gore navedenog ovisi od osobe ovlaštenika a ne od toga kako mu je dozvoljeno raditi. Želim reći kako su u smislu poslovanja takve struke u povoljnijem položaju te znamo čemu to služi. Smatram da na ovakvom tržištu gdje firme mislim na d.o.o. koje imaju različite djelatnosti a među ostalim i geodeziju mogu biti konkuretniji na tržištu od malih ureda ovlaštenih inženjera koji se samo bave geodezijom za koje ja mislim da će rijetki preživjeti ako nemaju zatvoreni krug usluga.Također je problem što više skoro i nema javnog natječaja gdje projektantske firme (koje mogu raditi na gore navedeni način) ne daju ponude za geodetske usluge pa uvjetuju cijene geodetskih usluga na što nikako nisu ovlaštene, da ispunjavaju troškovnike geodetskih usluga. Mislim možda sam ja u krivu. Al trebamo se upitat kako njihove komore to dopuštaju a isto tako promiču kvalitetu njihovih usluga i status ovlaštenih inženjera. Nemoguće da je normalno i zakonito osobi koja radi u gradskoj firmi kao ovlašteni inženjer građevine imati svoj privatni ured i još odrađuje privatan posao.

Nije stvarno kritika nego pitanje za raspravu, da li je moguće drugačije gledati i imati viđenje iz drugog kuta.

Lijep pozdrav.
josip.vejmelka
Postovi: 12
Pridružen/a: 05 kol 2019, 12:27

hrvojelink je napisao/la: 03 pro 2021, 06:49 Poštovani,

Ako netko zna odgovor na ovo pitanje, te čimeje propisano jer ja nisam uspio to pronaći. Osoba ovlašteni inženjer geodezije koji je upisan u Komoru i koja ima Ured ovlaštenog inženjera geodezije gdje nije zaposlen (tumači se kao obrt ako sam ja dobro shvatio). Da li postoji prepreka da takav inženjer se zaposli u tvrtki (d.o.o.) kao ovlašteni inženjer geodezije te takva tvrtka istodobno dobije ovlaštenje ili suglasnostza obavljanje geodetskih poslova?
Kao što je u nekim drugim tehničkim struka ama koje su nama srodne (građevina, arhitektura) jer osoba koja npr. radi u državnoj firmi ima mogućnost izrade projekata i biti glavni projektantu nekim privatnim firmama, kako je to moguće tamo a kod nas nije. Da li bi se moglo to urediti na nekakav način ako nije uređeno?

Hvala Vam svima na odgovorima.
Pozdrav Hrvoje,

Ja ću odgovoriti sa zakonske strane, gdje je to definirano zakonom obzirom da, pogotovo u zadnje vrijeme, jako puno naših članova ima pitanja upravo po toj temi.

Dakle Zakonom o obavljanju geodetske djelatnosti, čl. 10 koji glasi:
Članak 10.

(1) Stručne geodetske poslove u uredima propisanim ovim Zakonom i pravnoj osobi registriranoj za obavljanje geodetske djelatnosti može obavljati samo stručni suradnik ili suradnik koji je u tim uredima ili pravnoj osobi u radnom odnosu sukladno propisima o radu odnosno koji se u njima stručno osposobljava za rad bez zasnivanja radnog odnosa i koji nije zaposlen kod drugog poslodavca na stručnim geodetskim poslovima.

(2) Stručne geodetske poslove u svojstvu odgovorne osobe u pravnoj osobi registriranoj za obavljanje geodetske djelatnosti može obavljati ovlašteni inženjer geodezije koji je zaposlen u toj pravnoj osobi i koji stručne geodetske poslove ne obavlja samostalno ili kod drugog poslodavca.
Opet kažem, zakonski gledano, do izmjena Zakona u kojima bi se ovo omogućilo, to što tražite nije moguće.

Moje osobno mišljenje je da su ovakve restrikcije u pogledu obavljanja bilo koje regulirane djelatnosti (a geodezija je regulirana djelatnost) ipak dobre. Ne toliko iz razloga da ljudi u državnim službama pored svog redovnog posla mogu obavljati i privatne poslove u istoj profesiji, koliko iz razloga da se djelovanje jednog ovlaštenika ipak vezuje uz jedan pravni subjekt unutar kojeg obavlja djelatnost u privatnom sektoru. Koliko god to možda zvučalo isprazno, ali mislim da je iz tog razloga u našoj struci i dalje kvalitetniji odnos poslodavac/djelatnik. Mislim da je odnos u kojem su ovlaštenici formalno zaposleni u određenim tvrtkama pro forma da bi takvim tvrtkama bili osobe koje će pečatirati/ovjeravati predmete potpuno pogrešan i funkcionira samo do momenta dok za neke od takvih poslova ovlaštenici ne budu i stvarno odgovarali. Isto tako, iz aspekta kvalitete stručnjaka iza kojeg stoje tako stečene određene reference, složit će te se da ne vrijede ništa. Odnosnom kojeg naši članovi imaju prema svojim tvrtkama to je ipak mnogo bolje. I da se razumijemo, ja sam uvjeren da i u našoj djelatnosti i pored ovakvog uređenja postoje članovi koji su fiktivno zaposleni u tvrtkama da bi pečatirali elaborate, ali sam isto tako uvjeren da je barem u nekoj mjeri regulirano ili reguliranije.
hrvojelink
Postovi: 21
Pridružen/a: 01 kol 2019, 15:10
Lokacija: Vuka

Kolega Josipe,

Hvala Vam na detaljnom objašnjenju zašto ne može sa zakonske strane, ali evo ovu temu sam otvorio zbog rasprave. Definitivno postoje različita razmišljanja, kompariram mogućnosti i djelatnost ovlaštenih osoba u nama srodnim djelatnostima. Slažem se s Vama u pogledu osobnog razmišljanja 100 posto. Ali kad će početi odgovarati i kad će se početi provoditi taj Zakon?. To je moje pitanje, to se dogada već desetljeće koliko sam ja u struci. Da se razumijemo zakonska osnova je stvarno dobra i nema nekakvog tumačenja izvan svoje normativne svrhe.
Još ću se osvrnuti na reference, da li vrijede ili ne vrijede složit ćete se ne odlučujemo mi, ali one ipak postoje te ih se jako odlučno pokazuje iako je način na koji su došli do njih upitan.
Hvala Vam na odgovoru.

S poštovanjem.
Avatar
adam.agotic
Postovi: 163
Pridružen/a: 13 lip 2019, 12:54
Lokacija: Slavonski Brod

Kolega Hrvoje,
samo da se malo nadovežem oko uspoređivanja sa nama srodnim djelatnostima. Imate li informacije o tome kakav je stav šire javnosti građevinske, arhitektonske, elektro i strojarske struke po pitanju rada u više ureda? Je li njihovo mišljenje o tome pozitivno ili negativno? Moje informacije su da oni u globalu nisu baš presretni sa tim rješenjem jer je to pojednostavnilo neke stvari onima koji posao ne obavljaju najsavjesnije. E sad, ako su oni s tim nezadovoljni, zašto bismo trebali težiti tome od čega sad oni bježe. Slično je kao sa stručnim usavršavanjem - nekoliko godina se kritiziralo našu Komoru da jedini ne odustajemo od obaveznog stručnog usavršavanja dok su svi ostali od toga odustali, da bi se nedavno ispostavilo da su ostale komore vratile obvezno usavršavanje.

I biste li htjeli pojasniti ovu konstataciju:
Ali kad će početi odgovarati i kad će se početi provoditi taj Zakon?. To je moje pitanje, to se dogada već desetljeće koliko sam ja u struci.
Jel govorite o nezakonitim radnjama osoba koje rade geodetske poslove ili? Nisam siguran što ste htjeli reći s time pa mi je nezahvalno komentirati
Adam Agotić, dipl.ing.geod.
globalni moderator
hrvojelink
Postovi: 21
Pridružen/a: 01 kol 2019, 15:10
Lokacija: Vuka

Kolega Adame,
Ne znam koliko su zadovoljni ili ne, samo govorim kako je. Da li su zadovoljni ili ne stvarno treba vidjeti da li su proveli nekakvo metodički ispravno istraživanje među svojim članovima i kakav je rezultat tog istraživanja.

Ovo drugo, samo sam se referirao na kolegu Josipa:
Mislim da je odnos u kojem su ovlaštenici formalno zaposleni u određenim tvrtkama pro forma da bi takvim tvrtkama bili osobe koje će pečatirati/ovjeravati predmete potpuno pogrešan i funkcionira samo do momenta dok za neke od takvih poslova ovlaštenici ne budu i stvarno odgovarali.
Nisam ni napisao koji Zakon, općenito zakone i regulacije u našoj djelatnosti i obavljanju posla koje se u najmanju ruku zaobilaze u nekom djelu. Da li su nezakonite ja to ne mogu odlučiti to odlučuje neko nadležno tijelo. Slažem se ja da su neke propisane radnje nelogične ali ipak su propisane.

Lijep pozdrav.
Avatar
adam.agotic
Postovi: 163
Pridružen/a: 13 lip 2019, 12:54
Lokacija: Slavonski Brod

Kolega Hrvoje,
i ja se trudim govoriti prema iskustvima ili informacijama koje imam. Evo sukladno ovoj temi za koju ste iskazali interes, bio sam slobodan na još jednom sastanku sa građevinarima i arhitektima malo prodiskutirati o toj temi. Uglavnom, puno izazova je pred njihovim nadzornim službama otkako je omogućeno da jedan ovlašteni inženjer radi u naprimjer 8 tvrtki po sat vremena svaki dan. Nakon razgovora sam još više dojma da to nije nešto što bi nas usrećilo u budućnosti, ali kako stvarno ne bih htio biti isključiv, mogu li Vam ponuditi da izradite/napišete ovdje jedno vaše mišljenje o tome zašto bi trebalo ovlaštenicima dozvoliti da rade istovremeno u tvrtki koliko god žele, umjesto samo u jednoj? Al ne mislim na mišljenje od 5 rečenica, nego da stvarno argumentirate koje bi to prednosti bile za ovlaštene inženjere geodezije u takvom sustavu? Pa da imamo od čega krenuti u razgovor?

Što se tiče ovih vaših konstatacija oko Zakona, isto ste mi toliko općeniti da nemojte zamjeriti, ali stvarno ne znam što bih Vam odgovorio. Ako imate informacije da netko kako kažete "u najmanju ruku zaobilazi zakone", možete li to proslijediti u Komoru pa da vidimo može li se što učiniti i je li stvarno došlo do kršenja zakona ili je sve u redu? Prijave koje dobivamo u Komoru obrađujemo, tamo gdje smo nadležni i reagiramo, gdje nismo, tražimo nadležnu instituciju i pokušavamo pomoći. Međutim, bez informacija je nemoguće pokrenuti nadzor. A tek onda dolazi do glavnog problema, kako nedvojbeno ukazati da je negdje zakon prekršen ako u to postoji sumnja.
Adam Agotić, dipl.ing.geod.
globalni moderator
Odgovorite