POSTUPANJE PO NOVIM PROPISIMA O PROSTORNOM UREĐENJU I GRADNJI

U ovom podforumu se nalaze sve teme za raspravu i otovrene za komenitanje. Teme su u pravilu geodetske struke, a otvaraju ih moderatori samoinicijativno ili na Vaš prijedlog.
Jelena RD
Postovi: 10
Pridružen/a: 02 kol 2019, 09:03

Pozdrav,
evo upravo nam je naručena GSSS u općini gdje je u postupku izlaganje novog plana - nije potrebno raditi elaborat, dakle treba mi potvrda katastra, odnosno odluka o stavljanju operata u službenu uporabu (prema uputi DGU), ali ta odluka neće postojati još koju godinu za tu česticu. Što sad :o ? Na kraju ćemo morati napraviti bilo kakav elaborat (promjena kulture...) da bi zadovoljili Zakon i Pravilnik i zaštitili sebe od eventualnih promjena koje bi tokom izlaganja mogle nastati...
Daniel
Postovi: 13
Pridružen/a: 08 kol 2019, 08:11

adam.agotic je napisao/la: 12 kol 2019, 16:46
... Vi možete izraditi takav elaborat, dobiti potvrdu i graditeljstva i katastra, te čak i provesti taj elaborat, a onda Vam investitor sa glavnim projektantom odluči nešto promjeniti u zahvatu... Znate gdje ste onda :?
To i jest bio jedan od nedostataka geodetskog projekta, velika nefleksibilnost na izmjene projektne dokumentacije prije izdavanja dozvole, a što je zapravo česta situacija.
...
To je sve jasno, a ja ću samo komentirati i da će teško biti pronaći upravno-tehničko rješenje koje će zadovoljiti varljivu i neodlučnu prirodu strane projektant/investitor. Često ta okolnost da "investitor sa glavnm projektantom odluči nešto promjeniti u zahvatu" govori i o njihovoj razini ozbiljnosti.

Ovo napominjem iz razloga što u slučaju prethodnog nepostojanja građevne čestice, imamo poprilično složenu proceduru za njezino formiranje, koja se sastoji od tehničkog dijela - poprilično složenog postupka izrade elaborata, pregleda i zatim potvrde tehničke ispravnosti i upravnog dijela - provedbe u upravnom postupku, koji se onda još provodi i u dva upravna tijela (katastar i zemljišna knjiga).

Upravo zbog navedenog bi i ta strana - investitor/projektant trebala biti svjesna razloga i uzroka tako ograničene fleksibilnosti po pitanju naknadne neodlučnosti i voditi računa o tome da se na vrijeme sagledaju svi aspekti novonastale građevne čestice ili granice obuhvata zahvata. U skladu sa time bi trebali na sebe preuzeti odgovarajuću odgovornost za eventualne posljedice.

Naravno da bi lakše bilo kada se mijenjanjem granica zemljišta ne bi radilo o ostvarivanju ili mijenjanju prava, obaveza i interesa osoba koje nad njima imaju (su imale ili će imati) upisana prava. Tada bi se sa tim granicama mogli ponašati kao da su crtež u pijesku, a ovako je stvar ipak malo ozbiljnija.
ilija barisic
Postovi: 2
Pridružen/a: 03 ruj 2019, 15:50

Poštovane kolege,
po mom sudu zakonodavac pokušava izmjenama i dopunama Zakona o prostornom uređenju i Zakonu o gradnji "preko koljena" doći do uređnog (položajno usklađenog sa stanjem u naravi) katastarskog plana koji bi bio podloga na "https://ispu.mgipu.hr/", te da ministarstvo i pripadajući uredi graditeljstva od sada nemaju problem s katastarskim planom.
Međutim, vidi se da i zakonodavac nema kontinuitet jer je u zakonu kazao jedno (čl.129. ZOPU, čl. 70. ZOG), a u predloženim pravilnicima govori drugačije i uvodi pojam "provedena geodetska situacija stvarnog stanja", za koji za sada nitko nema tumačenje, a projekti i rokovi ne stoje, te se daje mogućnost zlonamjernim referentima da pokazuju samovolju i promoviraju svoju veličinu (suprotno načelima ZUP-a).
(Meni se za linijsku građevinu od više 10-aka km traži se spomenuta situacija i potvrda da je geodetski elaborat predan na katastar kako kaže čl. 129. ZOPU)!!!!
Kakov elaborat, građevinsko, ne građevinsko zemljište, 14 katastarskih općina,..?????
Od katastarskog plana svi problemi počinju u našoj lijepoj državi.
Moramo jasno i glasno kazati i to svima, te ako ravnatelj DGU i ministar graditeljstva ne čuju, a onda je potrebno vladi i premijeru dostaviti informaciju o stanju katastarske evidencije u RH i kako točnost katastarskog plana u 70% slučajeva (grafička izmjera) nije ni blizu propisane točnosti prema ZDIKN, a ostalih 30% također nije u granicama tražene točnosti, jer su izmjere rađene prema drugim kriterijima točnosti.
Nedovoljnoj točnosti plana pridonosi i prelazak na HTRS96/TM projekciju koja na rubnim dijelovima (i ne malim) uvelike premašije traženu točnost prema zakonu i o kojoj je čini se zabranjeno govoriti (kao idealna je ).
Nadalje, linijske objekte nitko ne spominje i zakonodavac je zamislio kako sam gore naveo da će se prije zahtjeva za lokacijsku dozvolu provesti gore spomenuta situacija (dakle urediti DKP).
Kolege, ovdje je očito kako zakonodavac ili ne poznaje ili ignorira, a moguće i da ga nije briga o stanju katastarske evidencije, načinima provedbe izmjere KO ili njenog dijela, zakonske regulative za istu i dugotrajnosti postupka.
Dakle uz vojsku logistike i interes svih za izmjeru jedne Ko (npr 3000 k. čestica) izmjera 24 mjeseca, izlaganje, sporovi x godina i uz osigurano financiranje potraje 5, 10 godina.
Sad ako si možete zamisliti situaciju koju imam, a uskoro će imati i drugi (ceste, željeznice, kanali, plinoivodi, naftovodi, vodovodi,kanalizacija, elektroenergetski vodovi,...) cca 7000 čestica 14 KO i sad što???
Kako je netko zamislio odraditi taj posao osim ako nije zamislio što je vrlo vjerojatno (nije ga briga).
"Preko koljena" se može riješiti ali onda kroz sve zakone (nema svrha elaborata, nema potvrda, nema prostornog plana, nema ZDIKN, nema ZOGD, nema iskaza površina i površinskog kriterija,...) što u ovom času nije primjereno nego je potrebno tražiti drugo rješenje.
Općenito smatram da nam digitalizacija napreduje brže nego je javna uprava spremna pratiti.
I dalje mislim da je geodetski projekt trebao i morao ostati i da je bio dokument koji je puno rješavao sa samo osnovnim sadržajem i bez bespotrebnih dijelova.
Srdačno vas sve pozdravljam i nakon 25 godina vjetrenjače se jednako vrte, a ja se i dalje borim.
Mladen LAč
Postovi: 7
Pridružen/a: 01 kol 2019, 13:27

Poštovani kolege,
u potpunosti do svake riječi se slažem s kolegom Barišićem. Zakonodavac uopće nema želje saslušati a kamoli poslušati te uvažiti primjedbe koje naši kolege prijavljuju tijekom javnih savjetovanja obzirom da nam je to kao komori jedino preostalo.
Naravno da se posljednje promjene ZOPU te ZOG moraju promatrati kroz prizmu europarlamentarnih izbora te nakane političke stranke koja drži Ministarstvo graditeljstva da dođe do jednog željenog eurozastupnika, svakodnevno su bile emitirane vijesti kako promjene navedenih zakona će imati za posljedicu izdavanje građevinskih dozvola u roku od 7-14 dana. To je bilo stvarno "preko koljena".
Zašto sada HKOIG ne izađe u javnost (medije) sa stvarnim brojevima dana koji su potrebni da bi recimo kolega Barišić došao do dozvole?
Naš problem je što je i DGU pozdravila promjene, počevši od ukidanja geodetskog projekta pa nadalje.
Sam ravnatelj se javno borio za njegovo ukidanje, a svi koji smo ga u stvarnosti izrađivali znamo da se uz neke manje korekcijske zahvate mogao usavršiti - jer je zaista bio odličan proizvod. Geodetski projekt nas je osim u "projektante" svrstavao i u čimbenike koji zaista kontroliraju da li se objekat izgradio u skladu s dozvolom, a tvrdim da je baš to značilo znatno povećanje ugleda i značaja geodetske struke i samih ovlaštenika.
Problem je bio i taj što vodstvo HKOIG-a nije jače, glasnije te pravovremenije ukazivalo na opasnosti koje su vrebale u promjenama zakona što je sada više nego očito.
Pozdrav svima.
Avatar
adam.agotic
Postovi: 163
Pridružen/a: 13 lip 2019, 12:54
Lokacija: Slavonski Brod

Kolege Mladene, Ilija,
mogu se s Vama samo složiti u svim Vašim tvrdnjama. Jasno nam je da najodgovorniji u geodetskoj upravi ne vide dalje od projektiranja obiteljske kuće na pravokutnoj čestici, a u Ministarstvu i daje nema dovoljno razumjevanja za to da mi ovakve velike zahvate koji su Iliji svakodnevica NE MOžEMO izraditi na zadovoljavajuć način ili uopće. Problem koji ima Ilija, ne želim bit u njegovoj koži. Pravilnici o sadržaju projekata su prošli javno savjetovanje, iskreno, mi se nadamo da ćemo biti pozvani u Ministarstvo na novi sastanak da još jednom ukažemo na ovu problematiku. Vidim da su se i investitori takkvih zahvata sad uključili u javno savjetovanje i ukazuju na isti problem...
Znate da samo odradili niz sastanaka, napisali hrpu dopisa za "spas" geodetskog projekta i samo njegove izmjene koje bi rješile uočene probleme kod takvih vrsta građevina, ali očito je da više nismo imali izgleda otkako je geodetski projekt proglašen najvećim zlom u geodeziji, to nam je valjda svima jasno...

Ispričavam se, ali mislim da čujem neke sitne korake u dječjoj sobi :) , pa ću završiti za sada, kasnije dodam jednu obavijest oko elektorničkog potpisivanja!
Lijep pozdrav
Adam Agotić, dipl.ing.geod.
globalni moderator
Avatar
adam.agotic
Postovi: 163
Pridružen/a: 13 lip 2019, 12:54
Lokacija: Slavonski Brod

POTPISIVANJE NAPREDNIM ELEKTRONIČKIM POTPISOM

S obzirom na učestale upite kolega oko postupka elektroničkog potpisivanja, htio sam prenjeti nekoliko informacija oko toga. Novim propisima o gradnji je uspostavljena i obaveza potpisivanja geodetskih situacija elektroničkim putem jer se dokumenacija za dozvole predaje elektroničkim putem.
Komora je otvorila pregovore sa AKD-om i ostalo je za dogovoriti samo još nekoliko detalja te će se izdati i službene obavijesti sa detaljnim postupanjem. Uglavnom, svi ovlašteni inženjeri geodezije će dobiti nove, sada elektroničke iskaznice ovlaštenih inženjera geodezije koje će se među ostalim koristiti i za digitalni potpis ovlaštenog inženjera. Koliko imamo saznanja s "terena", uredi za graditeljstvo zasad prihvaćaju dokumente potpisane elektroničkim potpisom sa osobne iskaznice što je neko prijelazno razdoblje, ali je problem sa osobnim iskaznicama što takvi potpisi sadrže i neke osobne podatke o potpisniku koji ne trebaju biti vidljivi u našem potpisu za potrebe projektiranja. Nadalje, nedostaje podatak o statusu u Komori, odnosno potvrda da se uistinu radi o ovlaštenom inženjeru geodezije, pa ukoliko netko želi povezati potpis sa ovlaštenikom, preostaje mu dugotrajan postupak provjere. Novim modelom potpisivanja putem iskaznice OIG, ovo će biti jednostavno jer će status ovlaštenika biti vidljiv u realnom vremenu prilikom potpisivanja, i potom ostaje na potpisu. Može se reći da će ovaj potpis predstavljati analogni i potpis i pečat u digitalnom svijetu.
S obzirom da će razina sigurnosti ovog potpisa biti 4.stupnja, odnosno maksimalna kao i za osobnu iskaznicu ili FINA-ine certifikate, zahtjevna je procedura oko samog izdavanja takvih certifikata. Izgleda da se zahtjevi i preuzimanje moraju obaviti OSOBNO što stvarno nije praktično, ali uvjeti certifikata te sigurnosne razine su nažalost takvi. Ovo su zadnji detalji koje još treba dogovoriti (može li se davati punomoć drugoj osobi za obavljanje tih radnji, gdje će biti točke predaje zahtjeva i preuzimanja iskaznica) i o tome će Komora pravodbno obavijestiti članstvo. Osim pojedinačnih slučajeva što će se vjerojatno morati obavljati u samom Zagrebu, razmatraju se jednostavniji, odnosno jeftiniji načini za obavljanje procede dobivanja iskaznice. Ovo će vjerojatno biti vezano uz Simpozij u Opatiji na jedan način, i uz Područne odbore u svakoj od 5 regija.
Što se tiče troškova izrade aplikacije i novih iskaznica, Komora bi trebala preuzeti sve troškove na sebe.

P.S. Za one koji su nekim slučajem povjerovali određenim osobama "poštenih i iskrenih" namjera da je račun Komore već sada u debelom minusu, da će zbog toga slijediti povećanje članarina i najbolje je zato rušiti rukovodstvo Komore, onda je takvima ovih par sto tisuća kuna novih troškova za Komoru zvono za krajnju uzbunu i organizaciju prosvjeda :lol:
Zanima me je li nekome od onih koji znaju barem okvirno stanje računa Komore (što nije tajni podatak i nije ga teško saznati), nakon zadnjih zbivanja palo na pamet da ima istine u onoj staroj izreci: Ne laje pas radi sela... :x
Adam Agotić, dipl.ing.geod.
globalni moderator
ilija barisic
Postovi: 2
Pridružen/a: 03 ruj 2019, 15:50

Poštovane kolege
Pozivam vas, koji još niste, da pročitate zadnje izmjene Zakona o prostornom uređenju (NN 39/19) čl. 129. i Zakon o gradnji (NN 39/19) čl. 70. jer prema aktivnosti na forumu i prema komentarima uopće, čini mi se da nikoga osim nas nekolicine ne zanima kako postupiti u skladu sa zakonom.
Zakoni su na snazi od 25.04.2019. i nisu propisani pravilnici na temelju tih zakona, a koji bi pojasnili opremanje projekata pa i u geodetskom dijelu.

Predloženi pravilnici vidjeli ste da nisu na liniji zakona (provedena geodetska situacija stvarnog stanja), a objašnjenja DGU su kao objašnjavala prema Zakonu, ali i uvela neke novosti.

Dakle, čini se kako većina ovlaštenika zna kako raditi i opremati projekte, ali ne želi svoje iskustvo podjeliti?!

Osobno imam alarmantno stanje gdje jedan referent inzistira na Zakonskim odredbama, a ne znamo kako napraviti geodetsku situaciju stvarnog stanja terena kao dio geodetskog elaborata za trasu elektroenergetskog kabela duljine 70 km.
HEP ods se pridružio savjetovanju i vide problem, a trenutno intenzivno pokušavam upoznati HOPS s mogućim problemom jer nas čeka dosta građevinskoh dozvola s neizvjesnom procedurom.

Ukoliko netko vidi mogući problem, a radi za javna poduzeća koji upravljaju linijskim infrastrukturnim građevinama (Ceste, HŽ, Vode, Plinacro, HT, kanalizacije, vodovodi,...) dobro bi bilo da skupimo glave, i pokušamo ponešto razjasniti preko uprava javnih poduzeća i ministarstva.
Ovo sa komorom i DGU očigledno ne izgleda dobro.
Jasno mi je da bi predložena rješenja eventualno proširila geodetske poslove, ali ja ne vidim mogućnost ishođenja ikakve dozvole u dogledno planirano vrijeme.
Može nas ne biti briga za dozvole, kao imamo posla, glava u pijesak, ali sve će stati. U dogledno vrijeme će mo imati puno posla, ali neće biti naručitelja.
Radimo zemljišne knjige još starijima, ali digitalno, bavimo se digitalno DKP što je moguće kopliciranije, predlažemo što je moguće više načina uporabe zemljišta i zgrada, što je moguće više vrsta elaborata, što je moguće više dijelova DGE, uvodimo projekciju koja je netočnija zato što moramo imati jednu zonu (ne znam koja država je uzor), (projektanti se krste i rukama i nogama od naših gluposti).
nisam sve promašaje naveo, ali samo kao razlog da se probudimo ili počnemo pakirati kofere.
Pozdrav!
AnteZ
Postovi: 37
Pridružen/a: 04 kol 2019, 20:29

ilija barisic je napisao/la: 02 lis 2019, 14:20 Dakle, čini se kako većina ovlaštenika zna kako raditi i opremati projekte, ali ne želi svoje iskustvo podjeliti?!
Do sada napravio tri elaborata, sva tri stoje u katastru!
ilija barisic je napisao/la: 02 lis 2019, 14:20 Osobno imam alarmantno stanje gdje jedan referent inzistira na Zakonskim odredbama, a ne znamo kako napraviti geodetsku situaciju stvarnog stanja terena kao dio geodetskog elaborata za trasu elektroenergetskog kabela duljine 70 km.
HEP ods se pridružio savjetovanju i vide problem, a trenutno intenzivno pokušavam upoznati HOPS s mogućim problemom jer nas čeka dosta građevinskoh dozvola s neizvjesnom
procedurom.
Podzemna ili nadzemna mreža?
ilija barisic je napisao/la: 02 lis 2019, 14:20 Jasno mi je da bi predložena rješenja eventualno proširila geodetske poslove, ali ja ne vidim mogućnost ishođenja ikakve dozvole u dogledno planirano vrijeme.
Točno
ilija barisic je napisao/la: 02 lis 2019, 14:20 Može nas ne biti briga za dozvole, kao imamo posla, glava u pijesak, ali sve će stati. U dogledno vrijeme će mo imati puno posla, ali neće biti naručitelja.
Netočno, falit će izvoditelja
ilija barisic je napisao/la: 02 lis 2019, 14:20 Radimo zemljišne knjige još starijima, ali digitalno,
Geodet ne može i ne treba biti mrtvozornik ili policajac ako me razumijete!
ilija barisic je napisao/la: 02 lis 2019, 14:20 bavimo se digitalno DKP što je moguće kopliciranije,
U Hrvatskoj ne postoji DKP već se na njemu radi i to vektorizacijom analognih planova grafičke odnosno numeričke izmjere
ilija barisic je napisao/la: 02 lis 2019, 14:20 uvodimo projekciju koja je netočnija zato što moramo imati jednu zonu (ne znam koja država je uzor), (projektanti se krste i rukama i nogama od naših gluposti).
Pod projekcijom mislite na kartografsku projekciju HTRS96/TM ili koordinatni sustav HTRS96. Projekcija nam faktički više ne treba jer radimo sa sirovim podatkom, a sad koliko je taj podatak točan....
ilija barisic je napisao/la: 02 lis 2019, 14:20 nisam sve promašaje naveo, ali samo kao razlog da se probudimo ili počnemo pakirati kofere.
Pozdrav!
Danke Kroatien! Osterreich oder Deutschland guten Tag. Wir lieben könig Franz Joseph und seine frau Marie.
Zadnja izmjena: AnteZ, dana/u 10 lis 2019, 16:43, ukupno mijenjano 3 puta.
Mladen LAč
Postovi: 7
Pridružen/a: 01 kol 2019, 13:27

Tražim od vodstva HKOIG-a ovim putem javno objašnjenje što je u posljednjih mjesec dana napravljeno po pitanju kojega su kolega Barišić te brojni drugi kolege onemogućeni u svom radu kao ovlašteni inženjeri geodezije.
Da li se uopće tim pitanjem bavio Nadzorni / Upravni odbor, predsjednik HKOIG-a?
Svi znamo da je u takovim situacijama nemoguće djelovati kao pojedinac, no to je jedan od razloga postojanja HKOIG-a - zaštita prava ovlaštenika, a ovo sada je narušeno temeljno pravo na rad.
Koliko je to što je/nije učinjeno u ovoj situaciji Etično - mali osvrt na ovogodišnju temu Simpozija?
U svakom slučaju potrebna je, nužna, moralna i etična prvo samokritika a nakon toga opravdana kritika.
AnteZ
Postovi: 37
Pridružen/a: 04 kol 2019, 20:29

Mladen LAč je napisao/la: 04 lis 2019, 14:10 Svi znamo da je u takovim situacijama nemoguće djelovati kao pojedinac, no to je jedan od razloga postojanja HKOIG-a - zaštita prava ovlaštenika, a ovo sada je narušeno temeljno pravo na rad.
Ne bih se složio sa Vama da HKOIG štiti prava ovlaštenika. HKOIG nameće uvjete za dobivanje/zadržavanje/oduzimanje ovlaštenja (čitaj: prava na rad) čovjeku sa završenim fakultetom.
Odgovorite