Parcelacija u BZP-u, sa česticama koje imaju upisan teret

U ovom dijelu foruma je omogućeno svim registriranim korisnicima Foruma samostalno otvaranje tema, a omogućeno je i dodavanje privitaka u .zip formatu ili kao fotografije. Koristite ovaj dio HKOIG Foruma za međusobnu komunikaciju, neka nam ovo posluži kao platforma na kojoj ćemo si međusobno pomagati u radu. Ovdje ste potpuno slobodni prijaviti problem koji imate u svom radu i moliti za pomoć druge kolege. Dozvoljene su sve teme koje se tiču geodetske struke, geodetskog poslovanja, organizacije druženja i slično. Nisu dozvoljene samo teme koje nemaju nikakvu poveznicu sa geodezijom.
Odgovorite
mraz
Postovi: 2
Pridružen/a: 17 lis 2019, 07:14

Pozdrav,
Napravio sam elaborat parcelacije, odnosno elaborat za provedbu urbanističkog plana uređenja. Katastarska općina je u BZP-u. Ulazni podaci su tri parcele, svaka u svom ZK ulošku, ali isti vlasnik. Potrebno je bilo prema DPU-u izraditi elaborat, u kojem bi se mala parcela cca 700m2, pripojila većoj parceli površine cca 40000m2. A između te veće parcele i parcele od cca 10000 m2 trebalo je definirati novu granicu. Od nadležnog tijela sam dobio potvrdu da je elaborat izrađen uskladu sa DPU-om.
Elaborat je predan u katastar, i dobio sam zaključak da oni nemogu potvrditi elaborat, zato jer se u BZP-u nesmiju parcelirati čestice koje nisu u istom ZK-ulošku, i da takav elaborat nemože biti proveden u gruntovnici.
U gruntovnoj su rekli da oni nemogu te tri parcele staviti u isti ZK-uložak, jer dvije, veće parcele, imaju svaka svoj teret, na jednoj je upisano pravo služnosti od elektre, a na drugoj od toplinarstva.
Dali je netko imao sličan problem, i kako ga je riješio.
AnteZ
Postovi: 37
Pridružen/a: 04 kol 2019, 20:29

Ako sam dobro shvatio:

1. Nazovimo parcelu od 700 m2 P1, parcelu od 40000m2 P2 (sa služnosti), parcelu od 10000 m2 P3 (sa služnosti)
2. Različiti brojevi vlasničkih listova
3. Katastar i gruntovnica su u pravu

Kako bi pokušao riješiti problem:

Od parcele P2 bi definirao dvije parcele P2 i P4 (pazi na ovaj P2) gdje bi mi P2 bio stari broj i na njoj bi ostavio služnost, a P4 je novi broj bez služnosti (ako je tako realno na terenu, npr. ne prolaze kablovi ili cijevi). P4 je komad parcele od P2 koji se oduzima i on ima mjerilo 1 odnosno računa se iz mjerenih koordinata dok se P2 računa dopunom. Ostaje isti ZK uložak.

Sa parcelom P3 je isti princip, znači od P3 bi nastale P3 i P5 gdje P3 zadržava stari broj i na njoj ostaje služnost, a P5 je novi broj bez služnosti (uz uvjet da po njoj ne prolaze kablovi ili cijevi). Također P5 je komad parcele od P3 i ima mjerilo 1 odnosno računa se iz mjerenih koordinata dok se P3 računa dopunom. Ostaje isti ZK uložak.

Ovaj prvi dio se može provesti preko dva elaborata u SDGE-u ili jednim analognim elaboratom, ali sa dva prijavna lista i dvije kopije plana. Obavezno se piše na dosadašnjeg vlasnika.

Kad se provedu elaborati zatražite da vam se čestice P4, P5 i P1 (sve tri su sad bez služnosti jer je služnost ostala na starim brojevima parcela) upišu u isti ZK uložak (zahtjev podnosi isključivo vlasnik parcele). Napravite novi elaborat u kojem ih spojite i formirate jednu česticu. P1 vjerovatno ima mjerilo različito od 1, najvjerovatnije 1000, ali je možete poništiti i spojiti sa P4 i P5 koje imaju mjerilo 1. To katastar dopušta.
jtubic
Postovi: 2
Pridružen/a: 01 kol 2019, 13:57

mraz je napisao/la: 21 lis 2019, 13:34 Pozdrav,
Napravio sam elaborat parcelacije, odnosno elaborat za provedbu urbanističkog plana uređenja. Katastarska općina je u BZP-u. Ulazni podaci su tri parcele, svaka u svom ZK ulošku, ali isti vlasnik. Potrebno je bilo prema DPU-u izraditi elaborat, u kojem bi se mala parcela cca 700m2, pripojila većoj parceli površine cca 40000m2. A između te veće parcele i parcele od cca 10000 m2 trebalo je definirati novu granicu. Od nadležnog tijela sam dobio potvrdu da je elaborat izrađen uskladu sa DPU-om.
Elaborat je predan u katastar, i dobio sam zaključak da oni nemogu potvrditi elaborat, zato jer se u BZP-u nesmiju parcelirati čestice koje nisu u istom ZK-ulošku, i da takav elaborat nemože biti proveden u gruntovnici.
U gruntovnoj su rekli da oni nemogu te tri parcele staviti u isti ZK-uložak, jer dvije, veće parcele, imaju svaka svoj teret, na jednoj je upisano pravo služnosti od elektre, a na drugoj od toplinarstva.
Dali je netko imao sličan problem, i kako ga je riješio.
Pozdrav,

Riješio/rješavao tako da dodijeliš novi broj Zk ulošku. (-1) iz sustava SDGE-a. Pa pola elaborata usklađenje u Gradu Zagrebu je spajanje dijelova iz različitih ZK uložaka.
Katastar bi trebao provjeriti tehničku ispravnost, te takav elaborat ide na prethodnu provedbu u ZK.
Naravno da ne mogu spojiti dva ZK uloška, ali ako donesem sudu dokaz da imam na to pravo. Formira se novi ZK uložak.

Što se tiče služnosti, nisam siguran kako se prenose tereti kod čestica. Možda pitati pravnike, ali sigurno postoji način. Vjerojatno se sklapa novi ugovor o služnosti na novoj čestici....
AnteZ
Postovi: 37
Pridružen/a: 04 kol 2019, 20:29

jtubic je napisao/la: 22 lis 2019, 10:06
Pa pola elaborata usklađenje u Gradu Zagrebu je spajanje dijelova iz različitih ZK uložaka.
zaboravili ste bitnu činjenicu, a to je da se na području Grada Zagreba vode promjene u katastru zemljišta dok je kolegi potrebna promjena u održavanju katastra nekretnina
mraz
Postovi: 2
Pridružen/a: 17 lis 2019, 07:14

AnteZ je napisao/la: 22 lis 2019, 09:00 Ako sam dobro shvatio:

1. Nazovimo parcelu od 700 m2 P1, parcelu od 40000m2 P2 (sa služnosti), parcelu od 10000 m2 P3 (sa služnosti)
2. Različiti brojevi vlasničkih listova
3. Katastar i gruntovnica su u pravu

Kako bi pokušao riješiti problem:

Od parcele P2 bi definirao dvije parcele P2 i P4 (pazi na ovaj P2) gdje bi mi P2 bio stari broj i na njoj bi ostavio služnost, a P4 je novi broj bez služnosti (ako je tako realno na terenu, npr. ne prolaze kablovi ili cijevi). P4 je komad parcele od P2 koji se oduzima i on ima mjerilo 1 odnosno računa se iz mjerenih koordinata dok se P2 računa dopunom. Ostaje isti ZK uložak.

Sa parcelom P3 je isti princip, znači od P3 bi nastale P3 i P5 gdje P3 zadržava stari broj i na njoj ostaje služnost, a P5 je novi broj bez služnosti (uz uvjet da po njoj ne prolaze kablovi ili cijevi). Također P5 je komad parcele od P3 i ima mjerilo 1 odnosno računa se iz mjerenih koordinata dok se P3 računa dopunom. Ostaje isti ZK uložak.

Ovaj prvi dio se može provesti preko dva elaborata u SDGE-u ili jednim analognim elaboratom, ali sa dva prijavna lista i dvije kopije plana. Obavezno se piše na dosadašnjeg vlasnika.

Kad se provedu elaborati zatražite da vam se čestice P4, P5 i P1 (sve tri su sad bez služnosti jer je služnost ostala na starim brojevima parcela) upišu u isti ZK uložak (zahtjev podnosi isključivo vlasnik parcele). Napravite novi elaborat u kojem ih spojite i formirate jednu česticu. P1 vjerovatno ima mjerilo različito od 1, najvjerovatnije 1000, ali je možete poništiti i spojiti sa P4 i P5 koje imaju mjerilo 1. To katastar dopušta.
Hvala na odgovoru, predložit ću katastru i gruntovnoj da pokušamo na taj način riješiti problem.
Avatar
adam.agotic
Postovi: 163
Pridružen/a: 13 lip 2019, 12:54
Lokacija: Slavonski Brod

AnteZ je napisao/la: 22 lis 2019, 10:36
jtubic je napisao/la: 22 lis 2019, 10:06
Pa pola elaborata usklađenje u Gradu Zagrebu je spajanje dijelova iz različitih ZK uložaka.
zaboravili ste bitnu činjenicu, a to je da se na području Grada Zagreba vode promjene u katastru zemljišta dok je kolegi potrebna promjena u održavanju katastra nekretnina
Nadodao bih samo da DGU do danas, nakon više od pola godine odbija pisano potvrditi je li BZP=katastar nekretnina ili nije... Središnji ured se po ovom pitanju već dva put oglušio i na nalog inspekcije ministarstva uprave, pa mogu samo ukazati na oprez kod poistovjećivanja BZP-a sa katastrom nekretnina. Od jednog katastra imam mail da je BZP=katastar nekretnina i to je sve...
Adam Agotić, dipl.ing.geod.
globalni moderator
AnteZ
Postovi: 37
Pridružen/a: 04 kol 2019, 20:29

adam.agotic je napisao/la: 28 lis 2019, 06:03
Nadodao bih samo da DGU do danas, nakon više od pola godine odbija pisano potvrditi je li BZP=katastar nekretnina ili nije
U cijeloj ovoj priči najbitnija je gruntovnica, a čini mi se da Vi u šumi ne vidite drvo. U Hrvatskoj katastar nekretnina postoji samo na papiru. Ugodan ostatak večeri.

P.S. Kolega @Mraz ako prođe ili ne prođe javite da znamo za dalje
Odgovorite