Parcelacija po prostornom planu

U ovom dijelu foruma je omogućeno svim registriranim korisnicima Foruma samostalno otvaranje tema, a omogućeno je i dodavanje privitaka u .zip formatu ili kao fotografije. Koristite ovaj dio HKOIG Foruma za međusobnu komunikaciju, neka nam ovo posluži kao platforma na kojoj ćemo si međusobno pomagati u radu. Ovdje ste potpuno slobodni prijaviti problem koji imate u svom radu i moliti za pomoć druge kolege. Dozvoljene su sve teme koje se tiču geodetske struke, geodetskog poslovanja, organizacije druženja i slično. Nisu dozvoljene samo teme koje nemaju nikakvu poveznicu sa geodezijom.
Odgovorite
Jelena RD
Postovi: 10
Pridružen/a: 02 kol 2019, 09:03

Pozdrav svima,
nedavno sam predala na potvrdu elaborat za parcelaciju po uvjetima prostornog plana. Izdvajam iz čestice dio koji je vlasništvo moje stranke i taj dio zadovoljava uvjete. Problem je ostatak čestice, koji nije njegov, manji je od minimalne čestice za gradnju, ali taj dio i nije u mom PMP-u, ostatak. Moje je mišljenje da trebam dobiti potvrdu, ali referent mi kaže da je njegov stav da svi nusprodukti te diobe moraju biti po uvjetima plana. Ima li netko iskustva s ovakvim tumačenjima?
Galic
Postovi: 2
Pridružen/a: 12 kol 2019, 12:11

Postovana,
Ostatak cestice svakako mora zadovoljiti urbanisticke uvjete.
Jelena RD
Postovi: 10
Pridružen/a: 02 kol 2019, 09:03

Zbog čega? U mom slučaju radi se o planu stare izmjere, s velikom pogreškama, a moja stranka nema nikakvog udjela u tom dijelu čestice. Da se traži građevinska dozvola, ne bi bilo bitko kakav je ostatak. U čemu je razlika?
Mladen LAč
Postovi: 7
Pridružen/a: 01 kol 2019, 13:27

Poštovana kolegice,
u potpunosti se slažem s Vama, no i sam se u radu srećem s nelogičnim postupanjima raznih urbanizama.
Uglavnom urbanizmi tumače kako se potvrda koju izdaju da je elaborat izrađen u skladu s odredbama prostornog plana odnosi na sve novonastale čestice u elaboratu. Kao da će s takovom potvrdom izdati građevinsku dozvolu na ostatku parcele koji uopće nije bitan investitoru u trenu izrade elaborata.
Mišljenja sam da ukoliko smo upozorili investitora (pametno bi bilo imati barem email čisto ako isti investitor za par godina "zaboravi" ovu situaciju) da će mu biti neopotrebljiv ostatak parcele a ukoliko on i dalje inzistira na takvom elaboratu, kako bi mogli i trebali moći izraditi i provesti takav elaborat.
AnteZ
Postovi: 37
Pridružen/a: 04 kol 2019, 20:29

Jelena RD je napisao/la: 29 lis 2019, 11:25 Zbog čega? U mom slučaju radi se o planu stare izmjere, s velikom pogreškama, a moja stranka nema nikakvog udjela u tom dijelu čestice. Da se traži građevinska dozvola, ne bi bilo bitko kakav je ostatak. U čemu je razlika?
Urbanisti koriste katastarski plan samo kao orijentir i on nije referenca. Njihova osnovna podloga je HOK. Ostatak je neiskoristiv i urbanist je legalan, neka stranka otkupi sve.
Avatar
adam.agotic
Postovi: 163
Pridružen/a: 13 lip 2019, 12:54
Lokacija: Slavonski Brod

Jelena RD je napisao/la: 28 lis 2019, 12:41 Pozdrav svima,
nedavno sam predala na potvrdu elaborat za parcelaciju po uvjetima prostornog plana. Izdvajam iz čestice dio koji je vlasništvo moje stranke i taj dio zadovoljava uvjete. Problem je ostatak čestice, koji nije njegov, manji je od minimalne čestice za gradnju, ali taj dio i nije u mom PMP-u, ostatak. Moje je mišljenje da trebam dobiti potvrdu, ali referent mi kaže da je njegov stav da svi nusprodukti te diobe moraju biti po uvjetima plana. Ima li netko iskustva s ovakvim tumačenjima?
Kolegice Jelena,
u razgovoru sa djelatnicima u Ministarstvu na ovu temu sam dobio odgovor koji je teško saopćiti na crno/bijelu situaciju. Za početak, nije POTPUNO točna konstatacija referenta koji tvrdi da svi nusrodukti nužno moraju biti po uvjetima plana. Najbanalini primjer-imate česticu od 3ha (u cijelosti u građevinskom području) i od nje cijepate samo jednu od 400kvadrata prema uvjetima prostornog plana. Prostorni plan isto tako uvjetuje da maksimalna čestica smije imati 2000kvadrata, pa ispada da onaj ostatak parcele od sad malo manje od 3ha nije u skladu sa prostornim planom. Ali takvu parcelaciju možete dobiti. Uostalom, da stranka ishodi lokacijsku ili građevinsku dozvolu, ne bi imala nikakvih problema. Isto tako, ako imate neizgrađenu česticu od 600kvadrata, i želite odcjepiti 400, pa ostaje 200 u nekom "ficleku", to bi u biti bilo dozvoljeno. Upravo se pozivate na to, da unutar PMP-a poštivate prostorni plan, i tako bi trebalo.
Međutim, moram dodati i to da postoje iznimke u kojima je i Ministarstvo stava da ipak ne bi dozvolili potvrđivanje takvog elaborata iz inih razloga. Zato nam je predloženo da ako imamo ozbiljnijih nedoumica po takvim pitanjima, pošaljemo konkretan primjer u Ministarstvo gdje će drugostupanjski ured pogledati predmet i reći nam svoje mišljenje o tom konkretnom slučaju. U biti, ako nam tamo potvrde da bi takva parcelacija bila ok, onda bi imali neku veću sigurnost da takav elaborat napravimo. Ako referent u graditeljstvu i odbija potvrditi takav elaborat, probajte s njim porazgovarati da bez zamjerke prihvati da ćete pisati žalbu na njegovo odbijanje potvrđivanja elaborata. Tada žalba ide u Ministarstvo upravo u odjel koji bismo prethodno kontaktirali za mišljenje. Treba biti svjestan da postoji mala vjerojatnost da u međuvremenu zbog novih saznanja netko promjeni mišljenje, ali to je maksimum koji možemo postići... Uglavnom, ako imate konkretan primjer, molim Vas dostavite mi sve potrebne podatke za taj primjer, poslat ću ga u Ministarstvo pa ćemo vidjeti što će tamo reći. To može malo potrajati, ali djelatnici su tamo stvarno do sada uvijek bili kooperativni, stekao sam dojam da uvijek žele pomoći stranci kolko mogu sa svojim savjetima
Adam Agotić, dipl.ing.geod.
globalni moderator
Jelena RD
Postovi: 10
Pridružen/a: 02 kol 2019, 09:03

Hvala, šaljem, a očekujem odbijanje izdavanja Potvrde, po kojem se namjeravam žaliti. Prije par godina su mi odbili ovjeriti spajanje čestica - jer to kao nije parcelacija, ali nakon žalbe mi je prošlo.
Jelena RD
Postovi: 10
Pridružen/a: 02 kol 2019, 09:03

Urbanisti koriste katastarski plan samo kao orijentir i on nije referenca. Njihova osnovna podloga je HOK. Ostatak je neiskoristiv i urbanist je legalan, neka stranka otkupi sve.
[/quote]

Pozdrav kolega, baš je suprotan slučaj - na planu ostatak čestice ne zadovoljava, a u naravi susjed uz taj ostatak čestice od parcelacije koju provodim ima i dio u susjednoj čestici - ograđen zidom, sve zajedno - cjelina na terenu, više nego dovoljna za zasebnu građevnu česticu. Mi u dva ureda, udaljena cca 50m (grad i županija) imamo potpuno suprotna tumačenja ovakvih elaborata - u gradu bi mi ovaj elaborat ovjerili bez ikakvih problema, a u županiji nema šanse...
Ko je ovdje lud!
AnteZ
Postovi: 37
Pridružen/a: 04 kol 2019, 20:29

Jelena RD je napisao/la: 25 sij 2020, 19:04 Pozdrav kolega, baš je suprotan slučaj - na planu ostatak čestice ne zadovoljava, a u naravi susjed uz taj ostatak čestice od parcelacije koju provodim ima i dio u susjednoj čestici - ograđen zidom, sve zajedno - cjelina na terenu, više nego dovoljna za zasebnu građevnu česticu. Mi u dva ureda, udaljena cca 50m (grad i županija) imamo potpuno suprotna tumačenja ovakvih elaborata - u gradu bi mi ovaj elaborat ovjerili bez ikakvih problema, a u županiji nema šanse...
Ko je ovdje lud!
HOK je u mjerilu 1:5000, katastarski plan grafičke izmjere najčešće u mjerilu 1:2880 što bi značilo da je urbanist legalan, a ujedno ste to i potvrdili svojim postom, tako da nitko nije lud samo Vam svima nedostaje terenskog iskustva.

Ugodan ostatak dana.
Odgovorite