ISKUSTVA U PRIMJENI SDGE-a i OSS-a

U ovom podforumu se nalaze sve teme za raspravu i otovrene za komenitanje. Teme su u pravilu geodetske struke, a otvaraju ih moderatori samoinicijativno ili na Vaš prijedlog.
TamaraNL
Postovi: 5
Pridružen/a: 03 ruj 2019, 14:22

Pozdrav,
sve pozitivno kod digitalnih elaborata polako pada u vodu. Svaki korak u SDGE-u sada traje u nedogled. Morati ću početi raditi noćnu smjenu ne samo zbog opterećenosti sustava nego i zbog provođenja promjena u radno vrijeme katastra. Za jedan veliki elaborat 4 puta su mi se promijenili ulazni GML podaci od 28.08.2019. Neka nam je svima sretno ako ostane sve samo na ovom forumu.
Avatar
adam.agotic
Postovi: 163
Pridružen/a: 13 lip 2019, 12:54
Lokacija: Slavonski Brod

TamaraNL,
SDGE je početkom prošlog tjedna uistinu je katastrofalno funkcionirao, prije bi se reklo da nije funkcionirao, mi smo morali promijeniti plan rada u firmi i ostaviti se učitavanja elaborata u SDGE te preći na druge poslove. Poslao sam i upit da saznam što se događa, odgovoreno mi je da su se radile nadogradnje, te da je od srijede trebalo malo normalnije funkcionitati. Od tada se situacija malo popravila, ali za velike elaborate problem uistinu postoji jer predugo učitava skice, nama se često zna srušiti sve, pa ponovno trebamo pokretati učitavanje.
Što se tiče velikih elaborata, mogu Vam jedino predložiti da probate sa katastrom iskomunicirati, ukoliko je moguće, da na nekoliko dana obustave provedbe elaborata u katastarskim općinama gdje izrađujete veliki elaborat. Nama je par katastara već izašlo u susret oko toga jer je realno gledajući i njima puno lakše pregledati elaborat izrađen digitalnim putem nego analognim, pa zašto da radimo problem i nama i njima. Uglavnom, izradili bismo skicu izmjere koja prolazi kontrolu kvalitete, zatim bi sa katastrom dogovorili obustavu promjena u DKP-u, mi bismo tada još jednom naručili DKP, provjerili promjene, ažurirali eventualno i onda sve učitali na SDGE i predali u OSS što prije, a katastar bi uzeo predmet što prije u rad. Nedavno smo predali elaborate cesta u duljini preko 30km u par katastara. Naravno da ovo nije nigdje propisano postupanje, ali nismo imali izbora, druga opcija je bila da katastru predamo sve analogno, pa da u katastru ručno ponovo rade novu kopiju plana za tako veliki elaborat...
Što se tiče Vašeg komentara da nam sretno bilo ako je Forum sve na čemu ćemo ostati, slažem se s Vama :lol:
Mi smo ovu temu odlučili otvoriti da pokušamo podjeliti što više poznatih informacija članstvu. Nažalost,Komora ne može puno toga učiniti, za sve ostalo pokušavamo potaknuti DGU jer aplikacija SDGE-a je potpuno pod njihovim nadzorom. Možda će u nekom trenutku rukovodstvo DGU ipak reagirati na apele Komore i ovlaštenika
Adam Agotić, dipl.ing.geod.
globalni moderator
TamaraNL
Postovi: 5
Pridružen/a: 03 ruj 2019, 14:22

Adame,
hvala prvenstveno na podršci.
Rješila sam problem tako da sam jutros došla na posao u 6:00 i do 7:00 elaborat sam uspješno predala na pregled.
XXX
Postovi: 19
Pridružen/a: 30 kol 2019, 18:12

Evo jedno pitanje pa ako ima netko tko se susreo sa sličnim primjerom...

Za susjednu k.č. je prije pola godine izrađen geodetski elaborat i ona ima mjerilo 1. Pri geodetskoj izmjeri predmetne k.č. utvrđeno je da je odstupanje jedne zajedničke točke veće od standarda položajne točnosti (0,1 m). S obzirom da katastarski ured u tom slučaju mora donijeti rješenje u upravnom postupku za obje k.č., da li u postupku izrade geodetskog elaborata treba u PMP uzeti obje k.č. (i predmetnu i susjednu (jer se mijenjaju podaci o tehničkoj i knjižnoj površini)). Ako ih uzmem u PMP onda mi ih SDGE sustav veže u sve ostale sastavne dijelove geodetskog elaborata (iskaz površina, prijavni listovi...). Ili, pak, mogu u PMP uzeti samo predmetnu k.č. Kako u konkretom slučaju izraditi geodetski elaborat?
hrvojelink
Postovi: 21
Pridružen/a: 01 kol 2019, 15:10
Lokacija: Vuka

XXX je napisao/la: 21 stu 2019, 17:39 Evo jedno pitanje pa ako ima netko tko se susreo sa sličnim primjerom...

Za susjednu k.č. je prije pola godine izrađen geodetski elaborat i ona ima mjerilo 1. Pri geodetskoj izmjeri predmetne k.č. utvrđeno je da je odstupanje jedne zajedničke točke veće od standarda položajne točnosti (0,1 m). S obzirom da katastarski ured u tom slučaju mora donijeti rješenje u upravnom postupku za obje k.č., da li u postupku izrade geodetskog elaborata treba u PMP uzeti obje k.č. (i predmetnu i susjednu (jer se mijenjaju podaci o tehničkoj i knjižnoj površini)). Ako ih uzmem u PMP onda mi ih SDGE sustav veže u sve ostale sastavne dijelove geodetskog elaborata (iskaz površina, prijavni listovi...). Ili, pak, mogu u PMP uzeti samo predmetnu k.č. Kako u konkretom slučaju izraditi geodetski elaborat?
Morate nažalost uzeti obje čestice i odraditi tako. Jer onda mjerilo 1 ne bi imalo smisla.

Lijep pozdrav.
Odgovorite