POSTUPANJE PO NOVIM PROPISIMA O PROSTORNOM UREĐENJU I GRADNJI

U ovom podforumu se nalaze sve teme za raspravu i otovrene za komenitanje. Teme su u pravilu geodetske struke, a otvaraju ih moderatori samoinicijativno ili na Vaš prijedlog.
Mladen LAč
Postovi: 7
Pridružen/a: 01 kol 2019, 13:27

Nažalost tako ispada u praksi, no ja sam samo htio podsjetiti vodstvo HKOIGa bar u teoriji i po zakonu zašto su tamo.
Hvala
Avatar
adam.agotic
Postovi: 163
Pridružen/a: 13 lip 2019, 12:54
Lokacija: Slavonski Brod

Poštovani kolege,
ne trebam valjda ni objašnjavati da Vas razumijem jer radim isti posao kao i Vi, odnosno već neko vrijeme ga ne mogu raditi iz istih problema koje svi imamo. Svi koji se bavimo ovom vrstom posla smo na rubu živaca zbog trenutne situacije, a nažalost osobno sam se susreo s nekoliko kolega koji se ozbiljno brinu i za svoju egzistenciju u ovom trenutku. Neki od nas su preuzeli određene obaveze prema svojim naručiteljima koje već mjesecima ne možemo izvršiti i neki su već pred ozbiljnim problemima pod prijetnjama raskida ugovora pa čak i tužbama.

Otprilike prije mjesec i pol dana su na javnom savjetovanju bili pravilnici koji trebaju propisati sadržaje idejnih i glavnih projekata, a na kojima je Komora dala svoje prijedloge u nadi da će se pokušati popraviti propusti u zadnjim izmjenama Zakona o gradnji i Zakona o prostornom uređenju. Od tada je obavljen niz kontakata prema djelatnicima Ministarstva kako bi se potakao novi sastanak u kojem bi se prezentirali prijedlozi Komore po ovom pitanju. Imamo samo usmena obećanja da će se o prijedlozima Komore ozbiljno razgovarati jer i među djelom zaposlenika Ministarstva postoji svijest o problemima koji su prouzročeni izmjenama zakona, ali zasad još nismo uspjeli dobiti termin u Ministarstvu.

Ovaj tjedan mi je predsjednik Krupa rekao da je i sa predstavnicima DGU dogovorio sastanak nakon što je u DGU dostavljeno mišljenje Komore o onom drugom objašnjenju za postupanje u kojem se nalazi opet cijeli niz nelogičnosti. S obzirom da su predstavnici Državne geodetske uprave potvrdili da su upravo oni bili ti koji su sudjelovali u kreiranju odredbi u izmjenama zakona koje se tiču geodetskih poslova, komunikaciju bi trebalo voditi i s njima jer očito DGU ima mogućnost utjecaja na propise o gradnji koji se tiču geodetskih poslova.

Moje je mišljenje da je ovakva praksa, u kojoj se propisi donose bez ozbiljnijih konzultacija sa onim djelom struke koji te propise treba provoditi, postala neizdrživa. Nama koji ne živimo od katastarskih izmjera, homogenizacija i sličnih poslova, posao se iz godine u godinu pretvara u sve veću noćnu moru. Propisi se ne donose planski pa često imamo zastoje u poslovanju. Prošle godine je zastoj bio sa geodetskim elaboratima, ove godine imamo zastoj u poslovima projektiranja, pitanje je što će nas dočekati nagodinu. Mislim da je nerazumijevanje odgovornih institucija za naše probleme prešlo sve moguće mjere.

Kolega Mladene, Upravni odbor uz potporu djela članstva Komore se na dnevnoj bazi bavi ovim aktivnostima i pokušava utjecati na trenutno stanje koliko je u mogućnosti, ali Vašu zamolbu sam jučer prenjeo predsjedniku Komore i nadam se da ćete dobiti odgovor koje je detaljniji od ovoga što sam sad ja ponudio. Iskreno se nadam i da će Komora skupiti hrabrosti javno izreći ono što misli većina nas ovlaštenih inženjera geodezije iz malih neovisnih firmi. Upravo mi koji radimo stručne geodetske poslove svakodnevno i godinama te njima osiguravamo svoju egzistenciju smo ti koji najbolje mogu ponuditi rješenja za probleme s kojima se nosimo. Iako je odgovornost za donošenje propisa na državnim službama, krajnje vrijeme je da ti ljudi prihvate činjenicu da oni sami možda desetljećima nisu uistinu izradili geodetski proizvod od ugovaranja do predaje naručitelju te da smo upravo mi ti koji im trebamo pomoći kod donošenja takvih propisa. Ne razumijem bojazan dijela službenika koji smatraju da bi prihvaćanje naše pomoći predstavljalo ikakve dokaze nesposobnosti za izvršenje svog posla. Nikad nisam smatrao sramotom prihvatiti pomoć, ali sam se više puta našao u neugodnoj situaciji kad zbog precjenjivanja svojih sposobnosti pomoć nisam htio primiti. Nigdje nije uvjetovano da je obaveza državnih institucija da same bez ikoga donosi propise, već upravo suprotno. Državne službe sa svojim djelatnicima bi trebale biti upravitelj/koordinator tim procesima u kojima je potrebno prikupiti što više stručnih mišljenja cijelog društva i onda kreirati propise koji će biti smisleni i upotrebljivi. Uspješan rad državne službe se ne mjeri time koliko su propisa donijeli bez ičije pomoći sami u svojim kabinetima, nego koliko su KVALITETNIH, odnosno PROVEDIVIH propisa donijeli bez obzira na to čije prijedloge su prihvatili. Nije sramota prihvatiti prijedlog i pomoć, sramota je napraviti loš posao zbog toga što si mislio da sve možeš sam bez ičije pomoći!

Kolega Ante, iz Vašeg komentara pretpostavljam da se Vaša kritika najviše odnosi na temu trajnog stručnog usavršavanja. Žao mi je ako smatrate potrebu za usavršavanjem nepotrebnom za nas ovlaštenike samo time što smo prije godinu dana, deset ili trideset godina završili fakultete. Naša struka je toliko podložna i tehnološkim i zakonskim promjenama da je uistinu nužno dugoročno voditi brigu o svojim kompetencijama i znanju. O kvaliteti dosadašnjih programa usavršavanja je postojao niz kritika, što opravdanih što neopravdanih i tu svakako postoji prostora za diskusiju i poboljšanja. Ono što ću Vas ovdje zamoliti, da raspravu oko usavršavanja prebacimo na drugu temu koju ću danas otvoriti, a posebno se odnosi na stručno usavršavanje. Htio bih podijeliti niz informacija oko usavršavanja nakon stvarno brojnih upita članova na tu temu pa Vas pozivam da tamo iznesete sve svoje kritike i prijedloge o toj temi, a da ovu temu pokušamo zadržati na postupanjima oko novih propisa u graditeljstvu.
Adam Agotić, dipl.ing.geod.
globalni moderator
Mladen LAč
Postovi: 7
Pridružen/a: 01 kol 2019, 13:27

Kolega Adame,
spomenuli ste da je HKOIG dostavio mišljenje Komore o onom drugom objašnjenju za postupanje u kojemu se nalazi opet niz nelogičnosti (gle čuda).
Ne mislite li da bi to mišljenje Komora trebala podijeliti sa svim ovlaštenicima, obzirom da njihova prava treba javno zastupati?
Članak 45. Zakona o obavljanju geodetske djelatnosti, oba stavka.
Lp
lenka0712
Postovi: 1
Pridružen/a: 01 kol 2019, 20:54

Molim kolege, ako možete pomoći, da mi objasnite postupak koji trebamo odraditi po novom zakonu za projektiranje vodova, u mom slučaju elektrovodova? Prema novom zakonu, trebala bih isto raditi elaborat točnijeg evidentiranja međa, što je suludo s obzirom da se ne radi o jednoj parceli već o većem zahvatu … ili sam krivo shvatila. Unaprijed hvala!
hrvojelink
Postovi: 21
Pridružen/a: 01 kol 2019, 15:10
Lokacija: Vuka

Ja mislim da bi svi mi kolko nas ima trebali jednostavno bojkotirati odrađivanje geodezije za projektiranje, pa da vidimo šta će onda. Šalim se naravno. Žalim samo za geodetskim projektom koji je bio tako divno rješenje. Samo to ću reći. A ovo ostalo, ako još neka izmjena dođe svi na Markov trg.

Lijep pozdrav,
Hrvoje Link, geod.teh.
Avatar
adam.agotic
Postovi: 163
Pridružen/a: 13 lip 2019, 12:54
Lokacija: Slavonski Brod

Kolega Mladene,
ispričavam se na čekanju, ali sam ja nešto previdio - dokument analize je tek nekidan verificiran, u nastavku Vam dostavljam link na analizu Dodatka objašnjenju DGU...
http://www.hkoig.hr/assets/Ocitovanje-H ... ju-DGU.pdf

Kolegice Lenka,
bojim se da nam tu nitko ne može pomoći, ovo je jedna velika nepoznanica svima, još se čekaju pravilnici o opremanju projekata, a objašnjenja DGU-mislim da je o njima već dovoljno napisano...

Kolega Hrvoje,
mi zapravo već sad "bojkotiramo" odrađivanje geodezije za projektiranje. Danas sam upravo dobio dopis prvog investitora koji raskida ugovor samnom jer mu nisam mogao odraditi uslugu za projektiranje. Ja sam dobro prošao, kolegi visi otkaz u njegovoj firmi zbog neodrađivanja posla. Jel jučer bila plaća državnim službenicima?
Adam Agotić, dipl.ing.geod.
globalni moderator
hrvojelink
Postovi: 21
Pridružen/a: 01 kol 2019, 15:10
Lokacija: Vuka

Poštovani,

Ima li tko primjer elaborata napravljeno u slučaju izrade Geodetskog elaborata za diobu ili spajanje kada je razlika površine izvan dopuštenog odstupanja?
Eto izravno i bez okolišanja ako netko želi pomoći.

Lijep pozdrav.
Hrvoje Link, geod.teh.
XXX
Postovi: 19
Pridružen/a: 30 kol 2019, 18:12

Kolega hrvojelink samo dodate još jednu svrhu elaborata - E21 (ispravljanja podataka katastarskog plana, katastarske izmjere ili tehničke reambulacije) te se u tehničkom izvješću pozovete na članak 33. Pravilnika o geodetskim elaboratima i objasnite zbog čega smatrate da je došlo do navedene pogreške u katastarskom operatu,
hrvojelink
Postovi: 21
Pridružen/a: 01 kol 2019, 15:10
Lokacija: Vuka

Hvala kolega. To se odnosi i na situaciju jako lošeg plana i nehomogeniziranog plana?
Da li se za ostatak čestice za koji se ne može napraviti prilagodba može formirati nova čestica?

Lijep pozdrav.
XXX
Postovi: 19
Pridružen/a: 30 kol 2019, 18:12

Problem nehomogenosti katastarskog plana na predmetnom području se riješava parcijalnim uklopom (uklop po djelovima, blokovima). Tu ne treba dodavati nikakvu dodatnu svrhu geodetskog elaborata osim osnovne npr. za diobu ili spajanje k.č. Parcijalni uklop je ''metoda'' izrade elaborata tj.način uspostavljanja odnosa između geodetske situacije i katastarskog plana na skici izmjere.(Ukoliko Vam je slučaj i da je razlika između upisane i izmjerene površine veća od dozvoljenih odstupanja onda se doda i dodatna svrha E21.)
Odgovorite